Světla a odrazky: Jak správně a bezpečně vybavit dětské kolo
Světla a reflexní prvky pro malé cyklisty jsou témata, kolem kterých jsme několikrát letmo projeli v minulých příspěvcích a v tomto článku se u nich konečně zastavíme.
Číst víceNa úvod je potřeba zmínit, že pro přechod na více rychlostí neexistuje žádná konkrétní věková hranice. Aby mohl malý závodník svištět s větrem o závod, musí si napřed dobře osvojit základní jízdní dovednosti:
Jako ideální výukový prostředek poslouží odrážedla a dětská jízdní kola s jedním převodem. Na odrážedlech dítě získá potřebnou rovnováhu a skamarádí se s ruční brzdou. Na šlapacím kole se pak naučí zabírat do pedálů a regulovat rychlost pomocí přední a zadní brzdy.
Tip: Přečtěte si článek 9 kroků, jak naučit dítě správně brzdit
Dřív nebo později přestane nadšenému cyklistovi jeden převod stačit. Ideálními parťáky pro první setkání s přehazovačkou jsou naše modely RASCAL 20. Jsou vybavené vícerychlostními systémy a planetovou převodovkou, která vyžaduje řazení mimo záběr.
Děti se ještě nedokáží vědomě soustředit na dvě činnosti současně, a tím pádem při řazení přirozeně přestávají šlapat. S planetovou převodovkou můžou změnit rychlost kdykoli zrovna potřebují, i když zrovna nešlapou do pedálů nebo zastaví pod kopcem na těžký převod.
Rošťáci se tak můžou plně soustředit na to, aby se pořádně skamarádili s přehazovačkou, aniž by museli složitě hlídat, zda u toho pořád šlapou. To je čeká až v následujícím kroku.
Odrostlejší jezdce čeká zatím nejnáročnější výzva: řazení během šlapání. Změna rychlostí s přehazovačkou a řetězem už vyžaduje složitější koordinaci pohybů: aby řetěz naběhl na jiný převod, je nutné během řazení lehce povolit v záběru, ale přitom stále otáčet pedály.
Až bude malý cyklista nejlepší kámoš s planetovou převodovkou, je čas ho seznámit s tou klasickou. Dětská kola RASCAL od velikosti 24 jsou příjemně lehká, snadno ovladatelná a speciálně uzpůsobená pro maximální zážitek z jízdy. Posaďte malého záškodníka na kolo – a už ho z něj nedostanete!
Dřív, než natěšený jezdec šlápne do pedálů a zařadí, ukažte mu celý proces přímo na kole. Získá tak lepší představu, jak to vlastně všechno funguje. Pro seznámení s přehazovačkou se hodí rovinatý nebo mírně svažitý terén bez překážek stojících v cestě.
S výukou řazení vám pomůže několik zaručených tipů:
Nějakou chvíli potrvá, než bude malý cyklista schopný odhadnout správný okamžik pro změnu rychlosti. Při výběru kola věnujte pozornost i zvukům, které přehazovačka vydává. Obecně platí, že čím hladší řazení, tím tišší chod – a o to větší zábava!
Přehazovačka výrazně zpříjemňuje zážitek z jízdy. Usnadní malému závodníkovi jízdu do kopce a umožní mu dosáhnout vyšších rychlostí – proto doporučujeme alespoň ze začátku zvýšenou opatrnost.
Časem by se cyklista měl naučit využívat lehké převody při rozjezdu nebo stoupání do kopce a naopak těžší pro rychlejší jízdu po rovině a jízdu z kopce. Všechno vyžaduje čas, pravidelný trénink a ze strany rodičů notnou dávku trpělivosti a podpory.
Buďte vytrvalí a motivujte svého malého sviště k tomu, aby se chtěl neustále zlepšovat.
A nezapomeňte na pochvalu!
Čtěte také
Jak vybrat správnou velikost dětského kola
Povyrostlo Vaše dítě a přemýšlíte, jak dlouho mu současné kolo vydrží? Chystáte se koupit vůbec první šlapací kolo? S našimi radami vedle nesáhnete! S výběrem Vám poradíme, i když budete kolo kupovat „na dálku“.
Čtěte dálKdyž už jedna rychlost nestačí a váš malý závodník chce svištět s větrem o závod, je načase ho naučit používat přehazovačku. Kdy nastane ta správná chvíle a jak učení urychlit? S tím vám hravě poradíme v dnešním článku!
Čtěte dál